Hotel Miss Sophie's Downtown
lobby

rekonstrukce budovy 

MÍSTO: Praha 1, Opletalova
KLIENT: Miss Sophie's Hotel
DATA: 2020
AUTOŘI: Veronika Veselá, Ludmila Foblová
INFO:  Interiér roku 2021, 2. cena
           Alaxmag - článek

Hotel Miss Sophie's Downtown se nachází v Opletalově ulici v Praze, přímo naproti budově Hlavního nádraží. Prostory hotelu jsou umístěny ve dvou oddělených stavbách, jejichž charaktery se zásadně liší. Budova umístěná přímo v ulici je klasickým příkladem historizující architektury 19. století, budova ve vnitrobloku, přístupná přes průjezd uličního domu, je ukázkou současné přestavby původní budovy z 90. let 20. století.
Rozdílné styly obou staveb a lokalita v těsné blízkosti Hlavního nádraží byly hlavními inspiračními motivy při návrhu hotelového interiéru. Jak v případě historické, tak současné stavby, jsou prvky vnitřního vybavení inspirovány vlaky a nádražními halami, tedy obecně technickou a dopravní estetikou. V případě starší uliční budovy byl předobrazem vlaku bájný Orient Express, pro současnou stavbu umístěnou ve dvoře bylo vzorem Pendolino. Ani v jednom případě se nejedná o doslovné kopírování těchto inspirací. Záměrem bylo pouze navodit atmosféru, kterou by návštěvníci mohli prožít, kdyby do Prahy a do hotelu přicestovali právě vlakem.
Většina nábytku je tedy vyskládána ze sestav trubkových konstrukcí, buď ohýbaných nebo spojovaných typovými přírubami a fitinkami. Provedení detailů je záměrně surové, s přiznanými rozbroušenými svary. V historické budově tvoří sestavy izolované ostrůvky umístěné vždy v centru daného pokoje. V moderní stavbě jsou stejné výchozí prvky naopak vyskládány do lineárních struktur, které se táhnou vždy podél jedné strany místnosti. Postele a gauče jsou mobilní, osazené na kolečkách. Kuchyňky připomínají servisní vozíky s občerstvením. Zrcadla, čela postelí, skříňky, police a další detaily, jsou na ocelových konstrukcích zavěšené přes kožené pásky.
V prostoru lobby, které se nachází v parteru budovy ve dvoře, se motivy Orient Expressu a Pendolina propojují. Z prostředí historické budovy jsou použity orientální koberce a ostařené dřevo, z moderní stavby se propisuje petrolejová barva a atypové principy osvětlení.