MULTIMEDIÁLNÍ SHOWROOM BB CENTROOM

Ve spolupráci se společností Xlab (multimedia show, virtual reality, video mapping) jsme se podíleli na návrhu a realizaci multimediální místnosti pro prezentaci projektů BB Centra.  Naším úkolem bylo navrhnout prostor takovým způsobem, aby umožnil natolik specifickou projekci, že bude unikátní v celoevropském měřítku.

Jedná o tzv. imersivní projekci, kterou se nám podařilo docílit díky použití prohnuté promítací stěny. Divák má tak pocit, že je přímou součástí projekce. Intenzitu zážitku z prezentace umocňuje reálný 3D plastický model BB Centra, vyrobený v měřítku cca 1:450 s LED podsvětlením a videomappingem, doprovázeným ozvučenou panoramatickou projekcí.


Interiér jsme navrhli čistě minimalistický. Hlavními prostorotvornými prvky jsou dvě oblé projekční stěny, za nimiž je skryto technické zázemí. Prostor je pojednán v odstínech bílé až středně šedé, z ušlechtilých materiálů, jakými jsou jemné betonové stěrky a bílý mramor.  Díky tomuto téměř monochromatickému provedení povrchů se nám podařilo podpořit proměnlivou barevnost a celkový dojem z panoramatické projekce.  

Celá místnost je řízena inteligentní elektroinstalací, která ovládá jak nastavení světelných scén, tak stínění a přehrávání multimediálního obsahu.  Všechny tyto části se navzájem ovlivňují a dotvářejí tak neopakovatelnou atmosféru prezentačního prostoru.


Podívejte se na video, jak BB Centroom vznikal.

OPLETALKA: FÁZE 01 TÉMĚŘ HOTOVÁ

Po mnoha měsících projektování, projednávání a koordinace se blíží ukončení první části našeho projektu v centru Prahy. Rekonstrukci a interiér hotelu pro jednoho z našich nejvěrnějších klientů zatím není možné propagovat pod konkrétním jménem, nicméně provoz byl úspěšně zahájen a my doufáme, že vše poběží tak, jak má.

Atmosféru interiéru založenou na bezprostřední blízkosti Hlavního nádraží utvářejí prvky ocelových konstrukcí, typových fitinkových spojů, transportních kol, detaily oblých rohů a kožených popruhů. Aby byla estetika a prostorový dojem ze starého vlaku Orient Express názornější, jsou hlavní kusy nábytku umístěné v centru prostoru. Připomínají tak jednotlivá uzavřená kupé. Osvětlení vycházející z designu starých obloukových lamp, tvoří typové i na míru vytvořené prvky z opálových koulí. Návrat z Orientu připomínají koberce na stěnách i pod postelemi.

Až bude vybavení této části hotelu kompletní, bude možné odkrývat a skrývat televizní obrazovky pomocí velkých posuvných gobelínů a oddělené ložnice budou vybaveny atypovými proměnlivými sestavami postelí s nebesy.


Další část této realizace probíhá současně na stejné adrese, v budově ve vnitrobloku, jejíž výraz je na rozdíl od historické uliční budovy moderní. I zde pracujeme s vlakovou a dopravní estetikou, ale z historie se tentokrát přesuneme do současnosti. Parní lokomotivy nahradí rychlovlaky. Jak to celé dopadne? Na to si ještě musíme počkat…  

Ochutnávka z Čelákovic

Před časem jsme dokončili realizaci interiéru a částečnou přestavbu vilky z 30. let 20. století v Čelákovicích. Kromě kompletního návrhu nábytku, který sjednotil atmosféru všech řešených místností, bylo třeba provést rekonstrukci téměř všech instalací, repasi dveří, výměnu oken a změnu některých povrchů podlah, což si vyžádalo i nové konstrukční skladby.

Přestože dům není památkově chráněný, pokusili jsme se některé dobové detaily zachovat a opravit, případně je obnovit a vrátit jim původní vzhled. 

Na rozdíl od řešení z 30. let, jsme se rozhodli vnitřní části domu více prosvětlit, a tak jsme některá plná dveřní křídla nahradili prosklenými, případně jsme otvory rozšířili a prosklili na celou výšku místnosti. Tvarosloví a detaily těchto nově vložených konstrukcí jsme pak navrhli v současném designu.

Podstatou návrhu interiéru bylo vrátit do prostoru materiály a barvy, které odpovídají době vzniku celé stavby, a které zároveň obstojí i dnes: dubový masiv a odstíny slonové kosti a šedé. V každé místnosti byla vytipována jedna dominantní stěna, jejíž plochu zcela vyplnil na míru vyrobený nábytek, ostatní části prostoru pak doplnily volně stojící prvky interiéru. Aby byl rukopis vestavěného nábytku čitelnější, opakuje se na jeho površích motiv světlé geometrické tapety.

Před rekonstrukcí
Po rekonstrukci

TROCHA DESIGNU PRO HARLEYÁŘE

Ve spolupráci s kreativci z agentury Renegadz jsme vytvořili návrh stánků pro společnost MasterCard. Jelikož se propagace kartového systému MasterCard měla uskutečnit v rámci pražského srazu fanoušků Harley Davidson, navrhli jsme oba stánky ve formě černých kontejnerů, s vybavením a dekoracemi navozujícími dojem motorkářské garáže.

Oba kontejnery jsme umístili podél cesty mířící k hlavní „stejdži“ a pomocí typových pódií vytvořili platformy pro odpočinkové zóny návštěvníků. Interiéry otevřených kontejnerů tak mohly volně přejít do otevřeného prostoru. Textilní zastřešení a linie zavěšených praporků a žárovkových řetězů pak vnitřní a vnější prostředí designově propojily.

Aby náplň stánků neustrnula pouze v oboru bankovnictví, byl jeden z kontejnerů věnován práci brašnáře, pod jehož dohledem si mohli návštěvníci vyrobit klíčenky a opasky. Opodál pak bylo možné využít služeb holiče z barber shopu.

ČVACHTACÍ KLIMATIZACE

Dnes jsme objevili novou formu klimatizace: kromě otáčejícího se větráku, který se marně snaží nám nadzvedávat sukně, používáme přenosky z Ikey a vychlazenou vodu z lednice. A to už se vyplatí!  

Dny s expertem

Oslovili nás zástupci distribuční firmy innogy a nabídli nám účast na akci zvané „Dny s expertem“. Souhlasili jsme a na celé dva dny zmizeli na jihlavskou pobočku, kde jsme se stali konzultanty v oboru bytový design. 

Všem příchozím jsme pomáhali řešit jak stávající bydlení, tak radili v otázkách nových projektů a možných investic. Kreslili jsme, vysvětlovali a uváděli příklady na referenčních řešeních. Součástí konzultačních dní pak k našemu překvapení byla i návštěva televizního štábu, takže jsme na okamžik okusili, jaké to je ocitnout se ve „skutečné záři reflektorů“.

Stejný úkol (a tentokrát snad bez přítomnosti kamer) nás čeká brzy i v Českých Budějovicích.

Mil(án)ujeme se 2018

I letos jsme se rozhodli hledat inspiraci na každoročním veletrhu Salone del Mobile. V italském Miláně jsme strávili téměř čtyři dny objevováním nejrůznějších designových novinek, testováním zmrzliny a především pak dlouhými procházkami městem, na jehož provoněných ulicích, dvorech a náměstích se jaro projevovalo v plné síle (hepčí).

Z profesního hlediska nás nejvíc potěšila skutečnost, že barevnosti vystavených nábytků a doplňků ve většině případů odpovídaly naší poslední studii interiéru, kterou jsme dokončili krátce před odjezdem. Byla to radost vidět, jak se zemité odstíny růžové a žluté mile doplňují s temnou modrozelenou a šedou. Stejně přívětivě působily subtilní kovové konstrukce židlí a křesel zkombinované s dřevěnými a koženými povrchy sedáků.

Bavily nás i koupelnové baterie v podobě odkladní police do sprchy, ocelové rastry s popínavou a zavěšenou zelení a lustry ve formě rámů a tyčí s navlečenými svítícími kuličkami. Z expozic v prostorách města jsme si nejvíc užili kouzelnou instalaci české Preciosy a experimentální prostory studia In My Head.


Prohlídka holubího domu

Když nás osloví klient s nabídkou velké zakázky, je možné očekávat dvě základní situace: buď naše vystupování na stavbě v mini šatech a na podpatcích, nebo naopak v kanadách, v ochranném obleku a s respirační rouškou.  

Dnes se jednalo o druhý případ. Prohlídka původně krásného domu v historickém centru Prahy vyžadovala velkou míru kuráže. Stávající opeření obyvatelé nás rozhodně nečekali a před naší návštěvou nestihli ani napéct, ani uklidit :)

Jak správně umístit houpačky

Znáte ten pocit, když si při navrhování prostoru už dopředu představíte účinek, jakým bude daný detail působit? A pak se to stane: přijdete na místo a vaše vize se odehrává přímo před vašima očima! Jaká radost!

Občas se podobné momenty stávají i při práci s daleko prozaičtějšími prvky. Radost z výsledku je však stejná. Třeba když navrhnete pergolu a na ní zavěsíte houpačky tak, aby bylo možné děti klientů kontrolovat z okna v kuchyni. Není třeba je mít pod dohledem po celou dobu, stačí, když se krátce objeví a zase zmizí.

Marianne bydlení

Časopis Marianne Bydlení vydal své první letošní číslo a k našemu překvapení jsme v něm našli zmínku o naší realizaci! Projekt přestavby měšťanského domu v Olomouci na hotel a kavárnu Miss Sophie’s se objevil v kapitole „Styl cestování“. 

V článku nazvaném „Silvestr za humny: bohémský život“ je naše rekonstrukce popisována jako stavba, ve které se „moderní prvky citlivě míchají s duchem steré zástavby“. Pokoje, chodby i prostory kavárny jsou podle autorky textu „mixem promyšleného designu, minulosti a hravé útulnosti, ze které se návštěvníkům nebude chtít odejít“.

Těší nás, že naše úspěšné realizace nezajímají jen média zabývající se ryze architekturou, ale že si své místo najdou i v časopisech určených širší veřejnosti.

And The Hoscar goes to... Czech Inn

Jeden z hostelů, na jehož úpravách jsme se spolupodíleli, získal prestižní ocenění Hoscar 2017. 

Vyladěné prostředí tvořené osobitými detaily a netradičními řešeními, vstřícný personál a perfektní lokalita byly hlavními důvody, které rozhodly, že se Czech Inn stal vítězem kategorie „Nejpopulárnější hostel v Praze“.

Hostel s originálním slovní hříčkou v názvu je jedním z prvních ubytovacích zařízení svého druhu v Praze. Důraz na design, autentické materiály a neopakovatelnou atmosféru tu hrají stejně velkou roli jako přijatelné ceny za ubytování. Cílové skupiny hostů, kterým je Czech Inn určen, jsou tak především skupiny mladých cestovatelů, kteří nejraději tráví čas ve společnosti. K dispozici jim jsou proto více pokojové prostory typu dormitory, kde kromě ložnic, sdílí skupiny hostů i společný obytný prostor s kuchyní, obývacím pokojem a koupelnou. Ostatní typy ubytování s větší mírou soukromí jsou samozřejmě také k dispozici.

Čas mimo pokoje je možné trávit k přízemí v kavárně spojené s recepcí nebo v suterénu, kde se nachází bar s výčepem.

Mikulášská nadílka

Náš Mikuláš nenosí jablka v županu, ale ve svetru. Pro speciálně otužilé jedince dodává i nudisty.

Fotíme se na web

Poslední dny, které můžeme ještě prožít v budově bývalých Elektrických podniků, trávíme různým způsobem. Mimo nezbytné kreslení, klikání, mejlování a vyjednávání, jsme si dali za úkol zapracovat i na naší internetové prezentaci. 

Téměř každý kout této funkcionalistické stavby je fotogenický, tak proč se tu nezvěčnit a uchovat si tak památku na hezké chvíle strávené v naší milé „kachlíkárně“?

Mosaic House v časopise Architekt+

Byl v tom kus nostalgie, když jsme vzpomínali, jak tenkrát probíhala rekonstrukce významné prvorepublikové stavby. Nicméně bylo dobře si vše připomenout už z toho důvodu, že stávající stav domu již našemu návrhu zcela neodpovídá. Krátce po dokončení stavby změnil hotel svého provozovatele a ten se společně se svými architekty rozhodl část interiéru a venkovních úprav pojednat jinak.

Redaktoři časopisu nám v tomto vyšli vstříc a text rozdělili na dvě části – na náš autorský text a na zprávu architektů, kteří se na návrhu podíleli po nás. Méně šťastný byl pak ze strany redakce výběr fotografií, který jsme nedostali možnost ovlivnit. Ač jsme poskytli k otištění kvalitní fotografie celkových prostor, jsou nakonec publikovány jen malé, o prostoru nic neříkající fotografie dekorací, které nejspíš redakci poskytlo současné vedení hotelu. Faktické chyby je možné najít bohužel i v údajích o autorech :(

Kolaudace Hotelu a kavárny Miss Sophie's v Olomouci

Už je to tak! Náš dlouholetý projekt v historickém centru hanácké metropole je konečně hotový – a to i oficiálně po úřední stránce! V pátek 3. 11. 2017 v 10:00 se všichni úřadem pověření zástupci jednoznačně shodli na tom, že dům v Denisově ulici může začít psát novou etapu své historie.

Díky všem, kteří měli odvahu do toho s námi jít a vydrželi až do zdárného konce! 

COMMING SOON… ČELÁKOVICE

Již brzy bude dokončena další z našich rekonstrukcí – revitalizace domku z 30. let 20. století v Čelákovicích. Společným jmenovatelem navržených stavebních úprav jsou mimo jiné tyto materiály – přirozený, olejem ošetřený dub, šedý lak a lak v odstínu slonové kosti. 

I další momenty z pomalu se chýlící rekonstrukce stojí za to – přirozenému průchodu světla se otevřely doposud potemnělé části domu, stávající otvory byly doplněny novými a získaly osobitou hierarchii… I přes klientovo přání zachovat stávající dispoziční členění a omezit bourací práce na minimum, vzniká v domě na okraji Čelákovic citlivě pojednaný interiér se silným koncepčním přesahem.


pro pěší přístup přes areál Výstaviště:
GPS 50.107370, 14.432810

pro auta:
GPS 50.108136, 14.432223

STĚHUJEME KANCELÁŘ

Po dlouhých šesti letech prožitých v nádherné budově bývalých Elektrických podniků hl. m. Prahy se stěhujeme na nové místo. Stavba z 30. let 20. století bude podrobena generální rekonstrukci a tak je třeba jít o dům dál.

Věříme, že od prosince 2017 si nás najdete i na nové adrese: 

Výstaviště 67
170 00, Praha 7 - Holešovice

Naším novým výchozím bodem se stane administrativní budova v těsné blízkosti Malé Sportovní Haly a Pyramidy.  


PechaKucha Night vol. 14

Na páteční červnové Pecha Kucha Night v Olomouci jsme prezentovali naši poslední dokončenou realizaci - rekonstrukci měšťanského domu v Denisově ulici – projekt, který nás propojil s Olomoucí na více než 10 let.

Dnes již klasický formát 20x20 – tedy 20 obrázků promítnutých za 400 vteřin (20 vteřin na každý z nich) – vznikl původně v Japonsku. Ani klidný a neformální přístup obyvatel hanácké metropole na tomto předepsaném tempu přednášky nemohl nic změnit a tak jsme byli nuceni celých 10 let projektových a realizačních prací shrnout do dialogu, který nepřesáhl 6 minut a 40 vteřin.

Opening party Miss Sophie's v Olomouci

Hektické týdny a měsíce, které jsme strávili na dokončovacích pracích na stavbě v Olomouci, slavnostně zakončil mejdan ve velkém stylu. Pozvaní hosté i zvědaví kolemjdoucí měli možnost absolvovat komentovanou prohlídku a ochutnat speciality z budoucího menu, vyčerpaní pracovníci ze sebe na poslední chvíli setřásli prach stavby a chopili se sklenic se šampaňským.

Pan investor neskrýval radost a dojetí. V rámci uvítacího proslovu si připomněl svá „klaunovská léta“, když pro nás téměř mimoděk vykouzlil ze žlutého nafukovacího balónku malého pudlíka.

Večerní program pozvolna přešel v noční volnou zábavu, noční volná zábava se protáhla až do ranních hodin, kdy se prvním nakrojením koláče odstartoval zkušební provoz hotelu a kavárny Miss Sophie’s.

Konzultace na Design Shakeru 2017

Dostali jsme možnost ukázat, co umíme, a stali jsme se jednou z „atrakcí“ přehlídky interiérového designu Design Shaker v expo areálu v Letňanech. Všem návštěvníkům, kteří měli zájem o konzultaci s architekty, jsme slovem i jednoduchými skicami pomáhali jak s úpravami již existujících dispozic, tak s projekty, které zatím zůstávaly jen na papíře.

Charaktery otázek se s každým novým zájemcem o radu měnily. Od nesmělých žádostí o osobní názor, po konkrétní, předem připravený seznam problémů, jejichž vyřešení znamenalo poměrně rozsáhlou analýzu prostorových návazností i znalost zvyklostí a rituálů všech příslušníků rodiny. 

Jen namátkou pro představu: „Jak mám zkombinovat vysněnou zlatou barvu kuchyňských skříněk s fialovou pohovkou, kterou mi bez předchozí dohody zakoupila tchýně?“ „Co si mám počít s projektem rodinného domu, který jsem dostal zdarma od prováděcí firmy, když z něj nemám dobrý pocit už ve formě studie?“ „Jak mám z panelákové koupelny vytvořit lázeňský prostor?“ „Dáte mi na sebe telefonní číslo, slečno?“ 

Nábytek a pergola pro novostavbu v Berouně

Jedni z našich nejmilejších investorů nás požádali o návrh dílčích kusů nábytku a venkovní pergoly pro jejich nově zakoupený řadový dům. Práce pro mladé manžele a jejich dvě děti byla radost i z toho důvodu, že dům a prostředí, kde se rozhodli po dlouhém hledání usadit, nám byly opravdu blízké.

Barevnost a materiálové řešení navrhovaného nábytku byly určeny několika prvky. V prvé řadě to byl obraz, který si manželé přáli vystavit v hlavní obytné místnosti, poté pak materiál podlahy a celkový minimalistický ráz novostavby. Vznikla tak sestava polic a pojízdných úložných boxů, vysoká barová lavice, jídelní stůl a regál s uzavíratelným prostorem. Venkovní prostor obohatila kovová pergola se zavěšenými houpačkami a dřevěná terasa.

Radost při předání díla snad umocnilo i překvapení, když jsme rodině darovali triptych abstraktních obrázků vycházejících z našeho projektu. Obraz, který celý návrh odstartoval, tak nakonec visí na úplně opačném konci domu.

Earch - Nižší Hrádek

Citlivá rekonstrukce usedlosti z 16. století

Statek Nižší Hrádek pochází z 1. třetiny 16. století a díky svým jasně čitelným barokním prvkům je zapsána do seznamu nemovitých kulturních památek. Usedlost však není pouhou historickou kulisou, naopak už dlouho slouží k bydlení. Její stav již neodpovídal současným požadavkům, a tak padlo rozhodnutí o náročné rekonstrukci, pod kterou se podepsal ateliér TEK TEK.

odkaz na článek zde

Bydlení Idnes - Nižší hrádek

Dokonalá rekonstrukce statku ze 16. století. Majitelé ctí své předky

Usedlost Nižší Hrádek v Brandýse nad Labem je unikátní hned z několika důvodů. Nejen tím, že pochází z první třetiny 16. století, ale především proto, že si ji rodina po generacích předávala. Ta současná jí dala novou, přesto citlivě pojatou podobu.

Rekonstrukce usedlosti byla hodně náročná. Díky svým jasně čitelným barokním prvkům je totiž na seznamu Nemovitých kulturních památek, veškeré zákroky se proto musejí dělat s ohledem na daná pravidla pro tyto stavby.

odkaz na článek zde

Bydleni Idnes - Hotel Golf

Hotel z dob socialismu se po rekonstrukci rozsvítil díky žluté barvě

" Domy i lidé stárnou. Na rozdíl od těch živých lze však stavby nejen zachránit, ale i pořádně omladit. To je i případ známého motelu Stop v Praze 5 ze 70. let minulého století, dnes hotelu Golf. 

Hlavní objekty tohoto areálu navrhla architektka Alena Šrámková, přilehlé stavby vznikly podle projektu architekta Milana Rejchla. I přesto, že se zde majitelé snažili v průběhu let o určité stavební a udržovací práce, komplexní rekonstrukce zde neproběhla.

K zásadní obnově přistoupil současný majitel až nyní, ve spolupráci s architektem se rozhodl celý komplex architektonicky sjednotit a vtisknout mu ucelený výraz "

odkaz na článek zde