Rekonstrukce vily v Podolí

rekonstrukce celé stavby včetně interiéru

MÍSTO: Praha 4, Podolí
KLIENT: Soukromý klient
DATA: 2010 - 2011
AUTOŘI: Tereza Koucká, Ludmila Foblová
SPOLUPRÁCE: David Zámečník

Úkolem byla komplexní rekonstrukce původně secesní vily v Praze, která prošla v nedávné minulosti velmi necitlivou obnovou, v důsledku čehož byla – bohužel - zbavena všech vnitřních a většiny vnějších historických prvků. To byla na jednu stranu škoda, na druhou nám dovolila uskutečnit řešení velkorysejší a komplexnější. Na celkovém konceptu domu jsme spolupracovali s Davidem Zámečníkem. Exteriérové řešení vily bylo realizováno i s přihlédnutím ke změnám, jimiž v současné době prochází zahrada a okolí domu.

Interiér jsme zařizovali v plně moderním stylu. Ve středu dispozice je umístěno vzdušné a otevřené schodiště spojující do jednoho prostoru sklep (se zachovanými původními stropními klenbami) a zimní zahradu v podkroví vily. Protipól schodiště tvoří masivní blok s krbem v přízemí, který taktéž prochází přes všechna patra. Dispozice je maximálně otevřená – kuchyň, jídelna, obývací pokoj i hala v přízemí jsou širokou chodbou vizuálně propojeny se zahradou a terasou za domem. V patře byla podobným způsobem navržena a realizována knihovna, otevřená do krovu, jakož i pracovna a zimní zahrada.

Barevně je interiér vily řešen v bazálních tónech tlumené bílé a krémové v kombinaci s výrazně hnědou barvou akátové podlahy. Nábytek – podobně jako např. krb – představuje „solitérové“ výrazné, barevné bloky, které nechávají okolní prostor vyniknout v celé jeho vzdušnosti.